Tibetská doga

   Tibetská doga (Do-Khyi) je prastaré pracovní plemeno nomádských pastevců v Himalájích a je tradičním strážcem tibetských chrámů. Od prvního okamžiku, kdy se objevila ve starověku, je provázena velkými mýty. Od první zmínky Aristotelovy (384-322 pr.n.l.) až po známé spisy Marca Pola, který se vydal do Asie roku 1271, všechny historické prameny vychvalují přirozenou sílu a impozantnost tibetského mastifa – po stránce fyzické i mentální. Dokonce i štěkot psů tohoto plemene bývá popisován jako jedinečná a vysoce ceněná charakteristická vlastnost plemena.   Špičkoví Evropští kynologové z minulosti (například Martin a Youatt, Megnin, Beckmann, Silber a také Strebel a Bylandt) se tibetskou dogou intenzivně zabývali, protože byli fascinováni jejím původem a funkcí v tibetské kultuře. Někteří z nich dokonce považovali toto plemeno za prapředka všech velkých plemen psů horského typu a typu mastifa. Jedním z prvních psů plemene tibetská doga, kteří se prokazatelně dostali na břehy západního světa, byl pes zaslaný v roce 1847 královně Viktorii lordem Hardingem (indickým místokrálem). Později v 80. letech 19. století vzal Edward VII (princ welšský) dva psy zpět do Anglie. Jeden z prvních zaznamenaných vrhu tibetských dog se narodil v roce 1898 v berlínské zoologické zahradě.

 

Klára Poláčková jako první Češka zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest

7.4.2007

Cesta do Gyantse začíná velkolepě po nové horské silnici, výhledy jsou neskutečné...a najednou hup, silnice nikde. Další čtyři hodiny náš Land Rover poskakuje sotva třicítkou po kamenech cestou necestou a skrz zvířený prach smutně koukám, jak za námi mizí tibetské pidivesničky, nomádi a můj lev...


 

Málem jsem koupila štěně tibetského mastifa, nebo snad himálajské dogy? Nádhernej malej lev. Chtěla jsem ho s sebou do Base Campu, on taky chtěl. Tlapy jak medvěd, hodně vyroste a bude jak malej kůň, ale krásnej. Tajně jsme se domluvili, že na mě měsíc počká…
http://www.klarapolackova.cz/news/news_05.jsp


Cestou ze Lhasy do základního tábora s tibetskými mastify.

***

Nejdražším psem světa je tibetský mastif za 10 miliónů korunFOTO: China Daily
Peking

Ve městě Sien provincie Ša-an-si jsou na svého nového spoluobčana náležitě hrdí, stejně jako jeho nová majitelka, podle níž je její miláček nejdražším psem světa. Pokořil totiž i labradora Lancelota z Floridy, jehož noví majitelé za pořízení museli zaplatit v přepočtu 2,7 miliónu korun.

Hodnota tohoto pejska byla tak enormní především kvůli faktu, že byl klonem původního Lancelota.

V době vlády Mao Ce-tunga byli psi maximálně na jídelníčcích, chov jako domácích mazlíčků byl symbolem buržoazních zvyků. Dnes je ale trh s čistokrevnými psy velkým byznysem i v Číně, kde se ovšem pejsci stále objevují také na menu miliónů restaurací i domácností.

„Zlato má svou cenu, ale tento tibetský mastif nikoli,“ věří mladá majitelka, již čínská média citují pouze pod příjmením Wangová.